Make your own free website on Tripod.com

חזרה לדף הראשי

 

זיכרון למחשב

ההסבר הבא נכתב בלשון זכר והוא פונה גם לנקבה ולזכר במידה שווה.

 

הרבה אנשים אומרים: "נגמר לי הזיכרון במחשב, יש לי רק עוד 100 מגה. צריך לקנות עוד זיכרון".

כדאי לעשות קצת סדר במינוחים ולהבין מי נגד מי.

 

יש במחשב שני אלמנטים עיקריים שעניינם אגירת נתונים בצורה כזו או אחרת. מלבדם יש עוד ג'וקים רבים שמכילים רכיבי זיכרון (בלוח האם,בכרטיס המסך, בכרטיס הקול וכו').

שני האלמנטים הראשיים הם: זיכרון ה- RAM והזיכרון בדיסק הקשיח.

זיכרון ה- RAM

זיכרון ה- RAM הוא הזיכרון שהשם "זיכרון" משויך אליו ביותר. כאשר אומרים "זיכרון" מתכוונים בד"כ לזיכרון ה- RAM.

זיכרון זה מכיל את נתוני כל תוכנית שעולה לעיבוד ב- "מוח" של המחשב. זהו זיכרון מהיר יחסית, אלקטרוני ויקר. מחיר 128 מגה SDRAM עולה בסביבות 30 $ בסוף 2002. בסוף 2000 הוא עלה בסביבות 400$. ההפרשים החדים נבעו מהתמוטטות מפעלי הזיכרון בטייואן. זיכרון זה נמחק עם כיבוי המחשב ומתמלא בנתונים חדשים עם הפעלתו מחדש. סוג הזיכרון הזה SDRAM הולך ונעלם מחנויות המחשבים ובמקומו רואים זיכרונות מהירים יותר DDRAM ודומיהם RDRAM. זיכרונות אלו עדיין יקרים יותר מה- SDRAM. כל זמן שהם יהיו יקרים יותר ה- SDRAM לא ייעלם.

למערכות הפעלה 95 במחשבי פנטיום 1 הספיק אפילו 32 מגה.

למערכות הפעלה 98 ו- ME במחשבי פנטיום 1 כדאי היה להתקין 64 מגה (וזה מקסימום הקיבולת שלהם בד"כ).

למערכות הפעלה XP 2000 ו- NT  - 128 מגה היה מינימום ונדרש כבר מחשב פנטיום 2 לפחות.

לוחות אם שונים מסוגלים להכיל כמות זיכרון משתנה לפי נתוני היצרן. לוחות חדשים שמיוצרים כיום יכולים להכיל בד"כ לפחות 512 מגה.

מומלץ בכל מחשב להכיל בו כמה שיותר זיכרון. ככל שיש יותר זיכרון כך יפעל המחשב יותר מהר. נבין את זה בהמשך.

לזיכרון בד"כ יש אחריות לכל החיים או לפחות לתקופה של שנתיים.

הוספת זיכרון SDRAM

חפש את כרטיסי הזיכרון. אם אתה כבר יודע איך לפרק ולהרכיב SDRAM אז נסה לגלות אם זה 66 מגה הרץ (לא סביר) 100 מגהרץ או 133 ומעלה.
בנוסף, נסה לגלות כמה כרטיסים יש לך שם וכמה סלוטים ריקים יש.

כאשר תדע את כל התשובות לשאלות האלה תדע מה לבקש מהמוכר.

אפשר לנחש שאם יש לך פנטיום 1 בוודאי שהזיכרון הוא 66 מגהרץ אבל לא סביר בגלל שיש לך 128. לכן הניחוש שלי פנטיום 2 או 3. והמהירות או 100 או 133. תלוי מתי קנית.

בכל מקרה תרכוש כרטיס בודד של 128 מגה במחיר של 150 שקל ותשאל כמה זמן אחריות. תוודא שמודבקת עליו מדבקת אחריות ותראה שמה שכתוב עליה נכון. סימון של חודש ושנה של קניה או של תפוגת אחריות. תשאל ותעשה בירורים כדי לוודא שזה אכן תקף ובסדר.. ותעשה את זה בחנות מחשבים קרובה לביתך. קוסמוס זה בסדר אבל אתה צריך לדעת מה לבקש כי שם זה לא מעבדה.
את הכרטיס עצמו אתה יודע להרכיב? הסלוט נראה חלק אבל יש לו בליטה במיקום של שליש מקצה אחד. מה שמחייב אותך להתקין את הכרטיס במצב אחד בלבד. אי אפשר הפוך.
לפעמים יש סלוטים שדורשים הפעלת כוח רב וזה ממש מסכן את לוח האם. אם אפשר לתת קונטרה מהלוח אם במקרה כזה - זה טוב.
הדיסק הקשיח

הדיסק הקשיח מכיל יחידות זיכרון אף הוא. אולם פעולתו, תפקידו ומחיריו שונים לחלוטין מזיכרון ה- RAM.

 

הדיסק הקשיח הוא יחידה סגורה, מכנית חשמלית שבנויה מדיסקים עגולים שמסתובבים במהירות אדירה של 7200 סיבובים לדקה או קצת פחות בדיסקים ישנים יותר. ראשי קריאה מגנטיים זעירים קוראים וכותבים את הנתונים עליהם בערך כמו שנתונים מוטבעים בסרט מגנטי של טייפריקורדר.

הדיסק הקשיח הוא מחסן התוכנות והנתונים של המחשב. הנתונים נשמרים בו ואינם נמחקים עם כיבוי המחשב.

מהירות הדיסק הקשיח (מבחינת קריאת וכתיבת נתונים) היא בערך פי מליון איטית יותר מזיכרון ה- RAM.

הדיסק הקשיח הוא אחד מצווארי הבקבוק של מעברי הנתונים במחשב.

מחיר דיסק קשיח מהיר של 20 ג'יגה כיום נע בסביבות 100 $ או פחות. (כל המחירים כוללים מע"מ). בג'יגה אחד יש כאלף מגה. דהיינו 1000 מגה עולים כ- 5 $. 128 מגה (אם נשווה ל- SDRAM) עולה בערך חצי דולר.

לדיסק קשיח הייתה תמיד אחריות לתקופה של 3 שנים. זה נגמר בנובמבר 2002. אחריות לשנה כמו על כל מוצר.

הקשר בין הדיסק הקשיח לזיכרון RAM

מאחר והזיכרון הוא כל כך יקר (עדיין באופן יחסי לדיסק קשיח) הרי שברוב המחשבים נמצא 128 מגה בלבד. וברבים מהם אף פחות. מערכות הפעלה של חלונות 98 ומעלה יודעות לנצל את כל טווח הזיכרון בצורה יעילה אולם חסרים להם מנהלי זיכרון וזאת מאחר ותוכנות רבות אינם מתוכננות בעצה אחת עם מיקרוסופט. שלא לדבר על הבאגים שבאים עם מערכת ההפעלה.

התוצאה היא שבמשך זמן קצר של הפעלת 3 או 4 תוכנות במקביל או שלא במקביל נגמר הזיכרון RAM ומתמלא בתוכניות שפועלות באותו זמן. מערכת ההפעלה משתמשת בדיסק הקשיח כזיכרון RAM. אולם בל נשכח שלמרות שיש מאגר עצום של זיכרון בדיסק הקשיח – הוא איטי פי מליון. הוא מיכני ולא אלקטרוני. ולכן המחשב מתחיל לעבוד לאט. בנוסף, הדבר גורם לבלאי מוגבר לדיסק הקשיח.

 

מסקנה: לקנות כמה שיותר זיכרון RAM למחשב.

 

הדיסק הקשיח מעצם היותו גם הדמיה של זיכרון RAM צריך להיות פנוי וזמין. כאשר מתייחסים לכל ה- 20 ג'יגה כמחסן וממלאים אותו עד אפס מקום – המחשב מפסיק לפעול. מערכת ההפעלה לא מוצאת לעצמה מקום לאגור את התוכניות כאשר נגמר זיכרון ה- RAM והיא תוקעת את המחשב.

בנוסף, הדיסק הקשיח מאחסן את הנתונים שבו במקומות סדורים אולם כאשר מוחקים מתוכו תוכניות הן לא תמיד נמחקות מהסוף ונוצרים בו "חורים" של זיכרון. תוכנות חדשות מנסות להיות מותקנות לחורים הללו ומתפזרות ברחבי הדיסק הקשיח. הפעלת תוכנות 'מפוזרות' אלו מעמיסה על המחשב ומאיטה את פעולתו. תיקון מצב זה אפשרי ע"י ביצוע פעולת האיחוי. לחילופין אפשר לצמצם את הצורך באיחוי אם לא נמלא את הדיסק הקשיח. כאשר הדיסק הקשיח מלא עד אפס מקום גם האיחוי לא מצליח להתבצע.

הדיסק הקשיח העיקרי נקרא בד"כ C.

כאשר מתמלא הדיסק הקשיח C בל נטעה לחשוב שקניית דיסק קשיח נוסף תפתור לנו את בעיית המקום. אי אפשר סתם להעביר תוכנות מדיסק קשיח אחד לשני. יש להסיר את התוכנות באורח מסודר ולהתקין אותן בדיסק החדש. זו אינה פעולה פשוטה ולעיתים יותר פשוט להסיר לגמרי תוכניות מיותרות. כך נחסוך קניית דיסק קשיח נוסף. במקום דיסק קשיח נוסף נרכוש צורב ובעזרתו נפנה קבצים שתופסים מקום רב כמו סרטי וידאו, שירים בפורמט MP3 ועוד.

פרק ראשון על דיסקים קשיחים מאת כינרת

פרק שני על דיסקים קשיחים מאת כינרת