Make your own free website on Tripod.com

עודכן ב‏יום חמישי 22 מאי 2003

 

חיפוש

חיפוש הקבצים הוא אומנות בפני עצמה בכל תחומי המחשב. גם קאזה לא נותנת לנו איזה שירות קסמים שמבטיח מציאת כל קובץ שאנו רוצים. לעיתים אנו מקלידים שם מסוים ומקבלים רשימה ארוכה של קבצים שאין בינם לבין הקובץ הרצוי ולא כלום.

גם עברית אינה צד חזק של קאזה למרות שבהחלט אפשר למצוא קבצים עם שמות עבריים.

נתחיל בחדשות הטובות: מנגנון החפוש של קאזה נחשב (בעיני) מנגנון חזק ויעיל אם נשווה אותו למשל למנגנוני החיפוש של WINDOWS או של אתרי החיפוש.

בעיות אפשריות בחיפוש יכולות להיות בראש ובראשונה זיוף שמות של קבצים. מסיבות שונות קיימים משתמשים ששינו את שם הקובץ שאותו הם משתפים. לבעלי אינטרנט איטי זה במיוחד "קורע את הלב". אחרי שהורידו במשך ימים קובץ של 100 מגה הם מגלים שזה בכלל לא מה שהם חשבו.

 

נבחר בשורת החיפוש המתאימה: audio  עבור קבצי מוזיקה. VIDEO עבור סרטים וכו'. ברגע שנבחר בשורה מסוימת – יתר השורות ייעלמו ונעבור למסך אחר. בדוגמא שלפנינו בחרנו בשורת VIDEO ובמסך הבא הקלדנו את השם LORD:

 הכוונה היא כמובן לסרטים של שר הטבעות. THE LORD OF THE RINGS. יש כאלה כבר 2 סרטים לפחות וכל סרט מחולק לשני קבצים. גודל כל קובץ מתאים בערך לתקליטור בודד של 700 מגה.

 ברגע שלחצנו על SERCH – קאזה מתחיל לחפש ותוך דקה יוצגו לפנינו קבצים רבים אפשריים להורדה (בחלון הימני).

התמונה למטה מציגה את תוצאות החיפוש הראשוניות. ניתן ללחוץ שוב ושוב על SEARCH MORE ולקבל תוצאות נוספות אולם לבינתיים נסתפק בתוצאות אלו.

אנחנו יכולים לסגור את הצד השמאלי של חלון החיפוש עם הX כדי שיהיה לנו יותר מקום להציג את התוצאות (התמונה הבאה). בתמונה הזו אנו רואים שבחרנו בסרט מסוים. 2 קריטריונים ראשוניים עוזרים לנו להחליט על הקובץ הרצוי להורדה:

גודל הקובץ (לחיצה על הכותרת SIZE מסדרת לנו את הקבצים לפי גודל. לחיצה נוספת הופכת את הסדר) וכמות המשתמשים לרגע נוכחי שמהם ניתן להוריד את הקובץ. בדוגמא שלפנינו הקובץ נמצא אצל 3 משתמשים. בהשוואה לשאר הקבצים – זה הכי טוב. נקווה לקצב הורדה מהיר. לחיצה כפולה על הקובץ הרצוי והתוכנה מנסה להוריד אותו.

 

חיפוש מתקדם

החיפוש בצורה שלמדנו עד כה עשוי להביא לנו תוצאה טובה יותר או פחות – בעיקר לפי המזל. אם אנו רוצים לשפר את המזל ולוודא שאנו מורידים במהירויות הטובות ביותר שניתן להשיג – יהיה עלינו ללמוד עוד כמה שיטות.

Auto search more

תיבת סימון תמימה זו המופיעה בחלון החיפוש מעל כל הפרמטרים לחיפוש גורמת בעצם לקאזה לבצע חיפוש מתמיד ובלתי פוסק אחרי מקורות נוספים לאותו שם קובץ. מומלץ לסמן את תיבת הסימון הזו ולהניח לקאזה לחפש במשך מספר דקות לפני שמתחילים לבחור קבצים. במידה ואנו רואים שהחפוש חדל אבל תיבת הסימון מסומנת – נלחץ שוב על לחצן SEARCH MORE. וכעת יתחיל החיפוש האינסופי.

פרמטרים

לפני שנלחץ על SEARCH כדאי לסמן מספר פרמטרים מתקדמים. למשל אם אנחנו מחפשים סרטי קולנוע – ברור שהם לא יהיו פחות מ- 600 מגה. לפיכך נלחץ על MORE SEARCH OPTIONS ויפתחו לנו מספר שורות נוספות לבחירה בפרמטרים רצויים. נסמן את עיגול הסימון SIZE ובתיבות מתחתיו נבחר בשמאלית את AT LEAST ובימנית את השורה האחרונה 640 מגה.

כעת אפשר ללחוץ על SEARCH NOW.

בחירת הקובץ המתאים

לאחר שביצענו מספר דקות רב ככל הניתן את החיפוש החוזר יהיו לנו מספיק מקורות לאותו קובץ רצוי. נניח שאנו רוצים את הסרט השני מתוך 2 הקבצים של DIE ANOTHER DAY של ג'יימס בונד.

לא לשכוח ללחוץ על STOP SEARCH.

 

בחיפוש הבסיסי לחצנו על הכותרת של SIZE פעמיים כדי לסדר את הקבצים המוצגים לפי גודל כאשר הראשון למעלה הוא הכי גדול.

כעת אין כל כך צורך בכך כי ביקשנו מראש קבצים גדולים מ- 640 מגה אבל כן יש צורך לסדר לפי מהירות האינטרנט של המשתמשים. הטור הזה נקרא ETA.

נעשה גם כאן 2 לחיצות כדי לקבל את הכי מהיר ראשון למעלה.

לא נסתפק בזה אלא נראה במשולב את הטור השכן שבו כתוב לנו כמה יוזרים יש לאותו קובץ רצוי. בדרך כלל רצוי לשלב, מהירות ETA גבוהה עם כמות יוזרים גבוהה. בכל מקרה רצוי לבחור מהירות גבוהה על פני מספר יוזרים רב. מספר היוזרים עשוי להשתנות אבל המהירות לא. הבה נראה דוגמא

 

בדוגמא שלנו כאן בחרתי בכל זאת בקובץ הרצוי שהמהירות הורדה שלו היא נמוכה אבל שהוא מופיע אצל 58 יוזרים. בפועל נכון לרגע זה הוא יורד במהירות של 20 K לשניה. זה לא מהר אבל גם לא לאט מדי. 8 שעות והסרט יהיה כאן.

הרעיון הוא שצריך מדי פעם לחזור ולבקר את המחשב ולהשתמש בכמה טריקים כדי לשפר את המהירות.

אפשרות נוספת היא ללחוץ על ה+ שמופיע ליד השורה המבוקשת. בייחוד כאשר יש הרבה יוזרים. נמצא את היוזר עם ה- Eta  הגבוה ביותר ונבחר בו. זה אמור לתת לנו מקדמה טובה יותר מאשר לחיצה כללית על השורה שמכילה את כל היוזרים.

גם לאחר שהתחלנו להוריד את הקובץ הרצוי יש מספר שיטות להאצת ההורדה אולם ההסבר המתאים מופיע בפרק על ההורדה.

 

בחירת מספר קבצים להורדה

כאשר מתחילים להוריד קובץ והמהירות שלו היא לא המהירות המקסימלית (זאת במידה והשתמשנו בכל הטריקים הידועים ולא עזר כלום (ראו בפרק "הורדה") אזי אפשר לנסות לנצל את המהירות להורדת עוד מספר קבצים.

מה מהירות ההורדה שלנו?

לצורך העניין עלינו לדעת מהי המהירות המקסימלית שלנו. אפשר לקבל את הנתון הזה בטלפון פשוט לספקית האינטרנט שלנו. אפשר גם לעשות בדיקה מול אתרי בדיקה ואפשר להוריד כמה קבצים מוואלה או מ DOWNLOAD.COM  ולראות באיזה מהירות הקבצים יורדים.

נשים לב שכאשר ספקית האינטרנט מוסרת לנו נתוני מהירות הם עשויים להשתמש בקולוביט. אותנו מעניין קילובייט. הבדל קטן אבל ענק. לדוגמא: מהירות מהספקית של 750 קילוביט פירושו בערך 80 קילובייט לשניה (זו המהירות שלי).

ודרך אגב לא מן הנמנע שנקבל גם מהירויות גבוהות מזו. אני מצליח להוריד גם במהירויות של 110 קילובייט. אבל המהירות הרשמית היא 80.

נניח שאנו מתחילים להוריד סרט (בגודל של 700 מגה) במהירות של 20 קילו לשניה. המהירות עשויה לעלות או לרדת אולם אנחנו מחליטים להוריד קבצי שירים בינתיים. (יש תמיד לזכור גם להשאיר טיפת מהירות לגלישה. אנחנו בהחלט עשויים לחוש ירידה במהירות גלישה אם נוריד קבצים במהירות המקסימלית שלנו).

 

בחירת הקבצים

מאחר ואנחנו לא מתכוונים להוריד קובץ בודד אלא מספר קבצים יש לשים לב לא להוריד מספר קבצים מאותו יוזר. נדיר שליוזר אחד יש מספיק מהירות בשביל לנצל את כל המהירות שלנו.

במידה והקבצים שאנו מעונינים להוריד מופיעים אצל כמות עצומה של יוזרים לאותו קובץ – הרי שבד"כ אין בעיה. אולם אם אנו רואים 2 או 3 יוזרים לקובץ מסויים, כדאי לפתוח את ה+ ולהציץ בשמות היוזרים. יש תמיד סיכוי שהורדות שביצענו קודם מאותו סוג קבצים – נמצאים אף הם אצל אחד מהיוזרים בקובץ הנוכחי. במקרה כזה יש מקום לנסות לעבור לקובץ הבא ולחזור לקובץ הזה לאחר שההורדה מהיוזר שחוזר על עצמו – תסתיים.

 

בתמונה שאני מציג כאן אנו רואים חיפוש אחרי שירים של מדונה. במקרה זה חיפשתי לפי ARTIST ולא כתבתי שם של שיר מסוים. אנחנו רואים שהשיר American Life  מופיע אצל היוזר KAZAALITEUSER וגם למטה בשורה המסומנת בכחול יש לו את השיר FROZEN.

מאחר והוא לא היוזר היחיד שמחזיק את השירים האלה הדבר אינו צריך למנוע מאיתנו להוריד ממנו גם את זה וגם את זה באותו זמן אולם ניקח בחשבון שמאחד השירים אנחנו יכולים להחשיב זאת כאילו יש לנו פחות יוזר אחד.

 

לו הוא היה היוזר היחיד בשני השירים הללו – היינו מנסים להוריד ממנו רק שיר אחד ועד שהשיר היה יורד היינו מורידים שירים אחרים מיוזרים אחרים.