Make your own free website on Tripod.com

עודכן ב‏יום שני 05 מאי 2003

 

הקדמה

היסטוריה

נפסטר פעלה כמאגר MP3 לא חוקי. קאזה פועלת מכל מחשב ואין שום מאגר אחד שאפשר לתבוע אותו. הם יכולים לתבוע עד מחר את הכותבים של התוכנה. הם לא עברו על החוק מכיון שאינם שומרים אצלם שום שיר. הם רק מתווכים בין המשתמשים השונים ושומרים מידע חסר משמעות עליהם.

 

נפסטר "טיפלה" רק בקבצי מוזיקה.

 

קאזה, אמיול והאחרות מאפשרות גישה לכל סוגי הקבצים הקיימים. סרטי וידאו (בעידן הDVD  אפשר להוריד סרטים מלאים ולהוסיף להם תרגום).

 

נפסטר פעלה בשיטה מיושנת שמקשרת בין משתמש אחד מול משתמש אחר וזהו. המהירות הייתה נמוכה מאד והייתה תלויה רק בשני המשתמשים ונקבעה לפי המהירות הנמוכה מבין שניהם.

 

קאזה יודעת להוריד את הקובץ שנמצא אצל 50 משתמשים בבת אחת ולהשיג מהירויות אדירות כאשר המגבלה במקרה כזה היא מהירות ההורדה האפשרית לאותו משתמש שמבקש את הקובץ. עם האינטרנט המהיר ניתן כיום להוריד במהירות 100 K לשניה וזה משנה לגמרי את המצב לעומת נפסטר.

 

אה.. וכמובן הבדל קטנטן נוסף: קאזה ואיימש היו בין הראשונות שהתחילו עם נושא תוכניות הריגול (תזכורת: GATOR ANTHEAOLOGY AURIATE ALEXA ועוד רבות מספור).

כיום יש כבר את קאזה לייט נטולת תוכניות הריגול

הייעוד של תוכנת שיתוף קבצים

תוכנה לשיתוף קבצים (כמו קאזה) מאפשרת למשתמשים להעתיק (להוריד) קבצים ממחשבים של משתמשים אחרים ומאפשרת למשתמשים אחרים להעתיק (להוריד) קבצים אל המחשב שלהם מהמחשב שלנו.

הקבצים בהם מדובר יכולים להיות קבצי מוזיקה בפורמט של MP3 או פורמטים אחרים. או קבצי וידאו בפורמטים AVI MPG או אחרים, יכולים להיות קבצי תוכנה מכווצים בפורמט ZIP או אחרים ויכולים כמובן להיות קבצי תמונות ומסמכים וכל סוג אחר של קובץ.

הקבצים שמועתקים ממחשב למחשב באמצעות קאזה יכולים להיות פרי יצירתו של משתמש אחד שמפיץ אותם בצורה חופשית לכל העולם או יכולים להיות תוצר קנוי של משתמשים. יצירות מוזיקליות נקנות כתקליטורים ומומרות לקבצי MP3 ומשם הם מופיעות בתוכנת קאזה כקבצים לשיתוף. סרטי וידאו שונים יכולים להיות יצירה של משתמש שמצלם וממיר לקובץ וידאו עם כרטיס וידאו או רכישה של סרט וידאו והמרתו לקובץ לשיתוף.

 

איך פועלת תוכנת שיתוף קבצים

בלי לרדת לפרטים טכניים, קאזה לגרסאותיה השונות מאפשרת קשר ישיר מתיקייה מסוימת במחשב של המשתמש (או מכמה תיקיות) אל כלל המשתמשים בתוכנה (ברחבי העולם). וההיפך: למשתמש יש קשר ישיר אל תיקיות במחשבי משתמשים אחרים.

הקשר לתיקיות המשתמשים אינו שקוף ואינו מאפשר למשתמש הרגיל לחדור לתוך מחשב אחר ולעשות בו ככל העולה על רוחו.

לאחר התקנת קאזה והפעלתה, התוכנה פותחת את הקשר בין המחשב הנוכחי לכלל המחשבים ומאפשרת למשתמש לבצע חיפוש אחר קבצים. כמו כן משתמשים אחרים יכולים "להוריד" קבצים מהמחשב הנוכחי אל המחשב שלהם (במידה ויש).

 

ההבדל בין קאזה לקאזה לייט

מאחר ותוכנות השיתוף לא דורשות תשלום, ברור שהרווח שלהם יהיה הפרסומת. אלא שכנראה לא הספיקה להם פרסומת אחת או חלון פרסומת קופץ והתוכנות השונות (איימש וקאזה וגם אחרות) מילאו את המחשבים של המשתמש בתוכניות ריגול).

קאזה לייט היא פרי פיתוח של מתכנתים שפרצו את תוכנת קאזה וסיננו מתוכה את האלמנטים של הריגול.

קאזה לייט מופיעה בארץ גם בגרסה מעוברתת. נכון לעכשיו מומלץ להשתמש בקאזה לייט שאינה מתורגמת.

יש גם קאזה דיאט שלא עמדתי עדיין על טיבה ויש את הלייט המתורגמת לעברית שעד כמה שראיתי מהירות ההורדה אצלה נמוכה יותר.

מוסרי וחוקי

לשאלה אם קאזה ודומותיה הן חוקיות אין תשובה בלעדית. השאלה היותר חשובה היא אם מישהו יכול לעשות לנו משהו עקב השימוש בתוכנה. התשובה על זה היא שאם מישהו יוכל לגבות תשלום מעשרות מליונים ברחבי העולם אז כן. חוק פשוט שאומר שכאשר כולם פושעים זה הופך ללגיטימי.

מבחינה מוסרית האם זה פשע? האם אנחנו צריכים להתבייש בכך שאנו מחליפים קבצים בין משתמשי מחשב?

גם לכך יש תשובות רבות.

אני רוצה לומר קודם כל שכמעשה לא מוסרי, הוא בוודאי פחות לא מוסרי מקניית/הפצת תקליטור/קלטת/ספר לא חוקי בחנויות. בעצם, החיים הקשים של היוצרים (סופרים, משוררים, מלחינים, מתכנתנים ומתכננים) לא התחילו עם קאזה. בחלק המזרחי של העולם מעתיקים כבר שנים המצאות מערביות ובעצם יש כאן איזה מסר. אפשר לחשוב על המסר הזה כהשוואת משאבים בין חלקי העולם.

אני יכול להגיד על עצמי שבלי תוכניות השיתוף לא הייתי שומע בכלל על יוצרים רבים וטובים. כאשר אני עובד עם תוכנה טובה במיוחד או שומע יצירה מוזיקלית שקונה את ליבי – הסיכוי רב שאלך מתי שהוא גם לרכוש את התוכנה בגרסה מלאה וחוקית.

לגבי מוזיקה, את המחיר של התקליטים כבר שילמתי מספר פעמים בקנייה של המדיות הישנות. ולא רק אני. מדוע אנו צריכים לשלם שוב על שמיעת מוזיקה שרכשנו כבר במיטב כספנו?

אבל כל הדיון בפסקה הזו מיותר כי אין סיכוי שמישהו יוכל להעניש את כל תושבי העולם על שימוש לא חוקי בקבצים שמפוזרים במיליוני מחשבים לשירות כולם.

אינטרנט מהיר ואינטרנט איטי

אין הגבלה בקאזה על שימוש באינטרנט איטי. לפעמים זה אפילו יתרון. עם המהירות באים הוירוסים והמרגלים בקצב הרבה יותר מהיר. כמו כן, רבים ימנעו מהורדת קבצים מהמחשב שלנו בגלל המהירות האיטית. לעומת זאת רבים אחרים יחסמו לנו את הגישה ויסגרו לנו את ההורדה כי הם לא מוכנים שמשתמשים עם אינטרנט איטי יתחילו בכלל להוריד מהם.

אני ממליץ על אינטרנט מהיר לשימוש בקאזה.