Make your own free website on Tripod.com

עודכן ב- ‏יום רביעי 04 יוני 2003

 

פורום

פורום הינו כעין הייד פארק וירטואלי (יש בארץ אתר פורומים שקורא לעצמו הייד פארק).

 

מבחינה טכנית

 

 פורום הינו דף של אתר שמכיל טקסט ולעיתים גם קישורים לתמונות. הטקסט מחולק לקטעים שכל אחד מהם שייך לאדם אחר ונקרא "הודעה". לכל הודעה יש כותרת ובדרך כלל ניתן לצפות בכותרות או הנושאים של ההודעות בבת אחת ולא בתכנים של ההודעות.

 

מקובל שליד כל שורת נושא של הודעה נראה את שם המשתמש ואת תאריך ושעת ההודעה. בדרך כלל לחיצה על נושא פותחת את ההודעה (באותו דף או בדף נפרד) ולחיצה על שם הכותב פותחת דף של פרטי הכותב.

 

קיימים פורומים שיש להירשם על מנת לכתוב בהם הודעה ואחרים שאין צורך להירשם.

 

פורומים מחולקים לנושאים. כיום יש אתרים רבים שמכילים פורומים רבים על נושאים רבים. הערכה שלי שמדובר על מאות אלפי פורומים פעילים רק כאן בארץ.

 

הרעיון של הפורום

להבדיל מהייד פארק האמיתי בארה"ב, בפורום ניתן לכל אדם ללא תור וללא צורך במאמץ פיזי – להגיד משהו לעולם. בדרך כלל יהיה תמיד מי שיקרא את ההודעה שלו. אולם להבדיל מהייד פארק שבו אפשר מרחוק כבר לשמוע על מה מדובר ולהחליט אם להתקרב ולהישאר, או להגיב – פורומים הם אילמים. ברוב הפורומים לא נדע אם וכמה קראו את הודענו ואת דעתם נדע רק במידה ויגיבו.

פורומים מאפשרים לנו להיפגש וירטואלית במהירות ובקלות עם כמות עצומה של בני אדם. להפגיש אותם עם דיעותנו וללמוד מהם על דיעותיהם.

מטרת הפורום

לפורומים יכולים להיות מספר מטרות כלליות: מטרה אחת יכולה להיות פורום מקצועי שעוסק בשאלות ודיונים בנושא מקצועי כגון פורום מכוניות בתפוז, פורום בוני אתרים בתפוז או פורום טיפול מיני ומיניות בתפוז. עיקר ענינם של פורומים מקצועיים הינו מענה לשאלות של מבקרים. במילים אחרות חיפוש ומציאת מידע.

מטרה אחרת יכולה להיות החלפת חוויות שקשורות לקבוצה מסויימת, על רקע גיל, מין, מקצוע וכו'. דוגמא לפורומים כאלה הם הפורומים  30+ או 20+ בתפוז וכו' .

 

 בד"כ ברוב הפורומים מתערבבים שני התחומים הללו כך שבפורומים מקצועיים עשויה להיות גם החלפת חוויות ובפורומים כלליים עשויה להיות גם בקשת מידע.

 

לדעתי, המטרה העיקרית של פורומים והגאוניות שבדבר היא איתור המידע. יש כיום כל כך הרבה פורומים בעולם (מליונים), שאפשר למצוא דיון ופתרונות כמעט על כל נושא שעולה בדעתנו. הרבה יותר מאשר למצוא אתר שמסביר את השאלה.

 

בחירת פורום

הסעיף הזה עשוי להיות ארוך קצת. ואני אתייחס אך ורק לפורומים בעברית כאן בארץ.

 

לכל נושא כמעט ניתן למצוא מספר רב של פורומים. עדיין אין זה אומר שנקבל מידה זהה של פידבק והרגשה טובה של משפחה בכל פורום.

יש פורומים בעלי מבנה טכני שונה וכל אחד עשוי להתרגל לפורום מסוג אחר. יש פורומים בעלי הצלחה כל כך גדולה שהשרת שהם מאוחסנים בתוכו עמוס מאד והם מתפקדים לאט. יש פורומים שסתם מתפקדים לאט או שהשרת שלהם נסגר מדי יום לכמה שעות ואז הם בכלל לא זמינים. (האי זמינות היא תופעה כללית להרבה אתרים מדי פעם).

 

יש פורומים שנוח לקרוא ולכתוב הודעות ויש אחרים שהיתרון שלהם הוא גם בקריאה נוחה וגם בעיון בהודעה שעליה מגיבים תוך כדי התגובה. יש פורומים שניתן לערוך את הודעתנו לאחר כתיבתה וגם שאפשר לראות כמה קוראים וכמה תגובות היו להודעה כמו פורום "טיפים לנהיגה" של טופספיד (כמו גם שאר הפורומים שלהם) או הפורום "אקורדים" של הייד פארק (כמו גם שאר הפורומים של הייד פארק).

 

לדוגמא, מערכת הפורומים של תפוז היא לדעתי בין הפורומים המובילים בארץ בכל התחומים. גם בנוחיות השימוש, גם במהירות וזמינות העיון בהודעות, גם במנוע משופר של הפורומים (יש יותר טובים אבל עם חסרונות אחרים) גם במשלוח קבצים בגודל מרשים (250K) לפורום וגם בתכונות רבות ומשוכללות של הפורומים כמו גם מערכת מסרים מדהימה.

 

רציתי להביא דוגמא גם מהפורומים של נענע אבל בדיוק כרגע הם עושים בעיות.

הפורומים של נענע פחות נוחים מהפורומים של תפוז (לדעתי) אבל הם גם מציגים את ההודעה המקורית שעליה אנו מגיבים.

 

אנחנו יכולים לראות דוגמא לפורומים פרימיטיביים למדי של וואלה כמו פורום  תוכנות. הפורומים של וואלה לא מציגים את תוכן ההודעה שעליה אנו משיבים ובכך הם משתווים לפורומים פרימיטיביים כמו הפורומים של סוסיתא. אולם להבדיל מסוסיתא שמאפשרת לכל אחד לפתוח פורום לעצמו – וואלה נוקטת בשיטות ניהול כמו של תפוז.

 

פורומים ידועים למדי הם הפורומים של YNET (ידיעות אחרונות אם איני טועה). שם למשל המבנה הוא פרימיטיבי כמו המבנה של וואלה אבל אפשר לצרף קובץ עד גודל של 800 K ולא צריך כלל להירשם (לא זכור לי שנרשמתי ובכל זאת שלחתי הודעה בצירוף כתובת האימייל שלי ושם המשתמש שלי מתפוז).

 

כמובן שהכי חשוב הוא מי משתתף בפורום. והפורומים של תפוז הם בין הפורומים הגדולים והמובילים בארץ.

רישום לפורום

רישום לפורום עשוי להיות בעייתי כמו רישום לאימייל. הבעיה העיקרית היא שם המשתמש. גם כאן אנו מעוניינים מראש בשם מסויים ואם השם תפוס אנחנו צריכים לחשוב על שם חילופי.

גם בפורומים, כמו באימייל, שם המשתמש הוא הפריט שאינו ניתן לשינוי. במקרה הכי גרוע אפשר לסגור את החשבון ולפתוח חשבון משתמש חדש.

ברוב הפורומים ניתן כיום לבחור בשם משתמש בעברית, מה שלא ניתן כמעט לעשות ברישום לאימייל.

כדאי לפתוח מייל במיוחד לכבוד רישום לפורומים ולרשום את המייל הזה בכל הפורומים.

מייל מומלץ הוא המייל של וואלה.

יש פורומים שאיננו צריכים רישום לשם השתתפות וכתיבה בפורום (כמו ב- YNET, סוסיתא או בול) ויש פורומים שבהם חייבים רישום כדי להשתתף ולכתוב בפורום כמו בתפוז למשל. יש פורומים מסויימים שאי אפשר גם לקרוא את ההודעות בלי רישום (אלו פורומים שוליים ופרטיים בד"כ).

הכניסה לפורום היא בדרך כלל בקישור שכתוב בו "פורומים" או "קהילות" באתר הראשי. בכל פורום יש רישום בצורה שונה. למשל, לפורומים של וואלה אין צורך להירשם אבל אי אפשר לכתוב הודעה בלי שאנו רשומים בוואלה עצמה, בלי קשר לפורומים. ז"א שאם יש לנו חשבון בוואלה אז יש לנו גם 15 מגה של אלבום תמונות, גם יכולת שימוש בפורומים של וואלה עם אותו שם משתמש וגם שימוש במייל של וואלה עם אותו שם משתמש. בתמונה למטה אנו בעמוד הראשי של תפוז ולוחצים על "קהילות" כדי להיכנס למערכת הפורומים של תפוז.

 

ברשימת הקהילות נבחר לנו פורום רצוי מרשימת הא-ב  וניכנס אליו. למשל, בחרנו בפורום OFF TOPIC.

בתפוז הכניסה לפורומים רבים עוברת בפעם הראשונה בשני שלבים. שלב ראשון אנו רואים את מאמרי וכותרות הפורום כולל הודעת המנהל ואם זה נראה לנו אז לחיצה על "כניסה לפורום" או "המשך" מעבירה אותנו לפורום עצמו.

אנחנו רואים בתמונה כאן את לחצן "כניסה לפורום".

בתוך הפורום במידה ואף אחד לא נכנס לפורום תפוז מהמחשב הנוכחי בעבר נוכל להיכנס מיידית למערכת ולרישום משתמשים חדשים. במידה ומישהו נכנס במחשב הזה בעבר לפורום של תפוז – יהיה עלינו לצאת מהמערכת קודם. יש בצד שמאל למעלה בכל פורום לחצן שנקרא "יציאה מהמערכת". בתמונה שלפנינו אנחנו לוחצים על המילים "כניסה למערכת" ומקבלים את החלון "החלפת שם משתמש" בחלק התחתון של החלון אנו רואים את "הרשמה למשתמשים חדשים".

נלחץ בשורה זו וניכנס לטופס לרישום משתמש חדש.

 

ניקים נוספים

"ניק" פירושו שם משתמש.

 

אנשים רבים משתמשים בניקים רבים בפורומים. אני ממליץ למתחילים להיצמד לניק אחד עד רכישת נסיון. כמובן ששימוש בניק אחד כופה עלינו להיות "ילדים טובים". לא להיות ארסיים לאף אחד ולשמור על יחסים טובים עם כולם.

ניק נוסף ניתן לעשות בלי בעיה ע"י רישום נוסף לאותה מערכת פורומים.

 

אני ממליץ אפילו על שימוש באותו ניק גם במערכות פורומים אחרות. אני, למשל משתמש בניק "עמית המכשף" בכל רחבי האינטרנט.

שימוש בניקים נוספים עשוי להקנות לנו שם של נוכל ומתחזה והצלבות של הודעות שלנו עשויים לגרום לגילויים מביכים.

 

חיפוש מידע בפורומים

כתבתי פרק קצר על חיפוש מידע בפורומים במסגרת פרק על חיפוש מידע באינטרנט. אני רוצה עוד כמה מילים על הנושא הזה.

חיפוש מידע הוא אחד הגורמים לכניסה לפורומים.  עלינו להבין שכמו שיש אנשים שזקוקים למידע, כך יש אנשים שזקוקים למסור את המידע שבידם. ואת זה אני אומר למען אלו שתוהים למה לכל הרוחות יטרח אדם לכתוב תשובה מושקעת ומפורטת לאדם שאינו מכיר ואשר לא יוכל אפילו לגמול לו על טרחתו.

 

עלינו להבין ולהפנים שהגמול שלו הוא השמחה שלנו וזהו.

 

ואין זה אומר שאיננו צריכים לומר תודה.

 

מאחר ואני כותב כבר מספר שנים בפורומים רבים ומגוונים אני יכול לומר שהתנסיתי ואני ממשיך להתנסות גם בצד הזה של המתרס (נותני התשובות) וגם בצד הזה של המתרס (שואלי השאלות).

 

בסעיף הקודם נתתי מספר דוגמאות לאתרים פופולריים שמאחסנים פורומים. כל אתר כזה והיתרונות והחסרונות שלו. אני מקווה שאצליח להכין טבלה שתרכז את עיקרי האתרים שמכילים פורומים עם היתרונות והחסרונות של כל פורום.

הקפצת הודעה

הקפצות משמעותן להרים את ההודעה חזרה לתחילת ההודעות. בפורומים רבים הודעות חדשות דוחפות את שאר ההודעות למטה. כל הודעה חדשה "מעיפה" הודעה אחרונה לדף אחורי. מותר להקפיץ הודעה שיורדת לתחתית העמוד אבל לתת להודעה לפחות מספר שעות לפני הקפצה ראשונה. לא להקפיץ יותר מפעמיים. זה מיותר ואומר שאין מי שיודע תשובה לשאלתנו. אפשר בהחלט לשאול את אותה שאלה באותו פורום יום או יומיים מאוחר יותר – מחדש. בשום אופן לא להקפיץ הודעה אחרי מספר דקות – זה מרגיז מאד את נותני התשובות. כל פורום והחוקים שלו לגבי הקפצות. בתפוז יש לכתוב בתוכן כמות מסויימת של מילים על מנת שההודעה תוקפץ.

ניצול שרשור

ניצול שרשור הוא הוספת הודעה לשרשור קיים. (שרשור הוא רצף הודעות ותגובות שמוצאן מהודעה אחת. לכל פורום יש את הגבלת השרשורים שלו. למשל בתפוז מותר 15 שרשורים בעמוד).

ניצול שרשור הוא אמצעי מעניין לכתיבה בפורומים. איני רוצה להתייחס בכלל לניצול שרשור אלא להפנות את הקוראים למאמר שכתב "גנוב" בתפוז על ניצול שרשור.

 

טרולים בפורום

"טרול" הוא כינוי שמצמידים למי שנכנס לפורום למטרות שליליות. גם בנושא זה אני מעדיף להפנות את הקוראים למאמר שכתב "גנוב" מתפוז.

 

 

 

חוקים כלליים בפורומים

כל פורום והחוקים שלו אולם אני רוצה לדון כאן באוסף חוקים בסיסי והגיוני שכל אחד צריך לאמץ לעצמו כאשר הוא נכנס לראשונה לפורום. בייחוד אם הוא מתכנן ביקורים חוזרים ונשנים ומעוניין להשתלב.

 

בראש ובראשונה אני רוצה לנסות לנסח כאן כללים בסיסיים להכנת שאלה לפורום.

1.      יש להכין את השאלה בצורה ברורה. לא להאריך בפרטים שוליים ומיותרים ולא לצמצם. בשום אופן לא לכתוב מגילה, בייחוד לא בפורומים טכניים.

2.      כדאי לערוך את ההודעה ולחזור ולעיין בה כאילו היא מאמר שעומד להתפרסם. האמת? – זה אכן מאמר שעומד להתפרסם.

3.      במידה ויש אפשרות להוסיף תמונה שמתארת את המצב – מומלץ. על מנת להוסיף תמונה מוצלחת יש ללמוד טיפה גרפיקה ממוחשבת (לא להיבהל). קבצים קטנים ככל האפשר ברזולוציה של 100 DPI ובגודל של 20 סמ"ר בערך הם סבירים. הפורמט של הקבצים יהיה JPG. הסבר על הוספת תמונה לפורום תפוז אפשר למצוא כאן.

4.      כדאי לעיין עיון קל בדפים האחרונים של הפורום לפני משלוח הודעה ראשונה, כדי להבין את הראש של האנשים ואת סגנון ההודעות שלהם. כמו כן רצוי לבצע חיפוש בסיסי בהודעת המנהל ובמאמרי הפורום כדי לחפש את הנושאים שלגביהם אנו עומדים לשאול שאלה ולצמצם את טווח השאלה שלנו.

5.      יש לחזור ולעיין בפורום על מנת לבדוק תגובות לשאלה שלנו בערך אחרי שעה או שעתיים ולא יאוחר מיום אחד.  כדאי לעקוב אחר קצב ההודעות בפורום לפני ההודעה הראשונה כדי שנדע פחות או יותר איפוא נמצא את ההודעה שלנו לאחר יום (למשל, בפורום מתכונים בתפוז ביום אחד הודעה יכולה לנדוד 6 דפים אחורה). כדאי לדעת שהודעה שקיבלה תגובות אולם השואל לא חזר לבדוק את התגובות מרגיזה מאד את המגיבים ועלולה לפגוע ברצון לתגובות עתידיות לאותו שואל.

6.      מתן שאלה זהה בכמה פורומים מקצועיים בבת אחת עשויה אף היא להרגיז.  כדאי להביא שאלה מסודרת ראשונה לפורום אחד ולהמתין יום לתגובות. במידה ויש אכזבה – אפשר לנסות בפורום הבא. ניתן גם להביא קישור מהפורום המקורי לפורומים האחרים.

7.      כדאי לנהוג בנימוס ובפשרנות במתן תגובות על התגובות לשאלה. חלק מהמומחים הם אנשים חסרי סבלנות ובעלי פתיל קצר. אולם יש לזכור שהם אלה שנותנים את התשובות והשואל הוא זה שזקוק להם.

8.      המילה "דחוף" בפורומים מקצועיים וגם באחרים אינה אהודה בלשון המעטה.

9.      להמתין לפחות שעתיים לפני הקפצת הודעה.

10.  ממליץ לדבוק בניק קבוע לצורך כתיבה בפורום. אם נאלצים לעבור ניק – כדאי ליידע את המשתתפים בפורום ע"י הודעה מתאימה שהניק הזה והזה הוא הניק ההוא.

 

דוגמא להודעה תקינה בפורום מכוניות