Make your own free website on Tripod.com

 

העתקת נתונים בין מחשבים

 

:

 רשת

זה כולל כבל קצר ושני כרטיסי רשת. אולי גם התקנה ע"י טכנאי. עלות מוערכת שלי בערך 350 שקל. זמן העתקה של 750 מגה - שעה שעתיים.

 

אם זו העברת נתונים חד פעמית יכול להיות שכדאי לשקול אמצעים אחרים.

כבל לפלינק.

 עלות מוערכת: 40 שקל. החיבור הוא  בין חיבורי המדפסת שבמחשבים. קוראים לחיבורים הללו חיבורים פרללים. זמן העתקה - 10 שעות בערך.

אפשר להעתיק עם הכבל הזה בכמה צורות.

צורה אחת למשל היא עם תוכנת נורטון קומנדר. בגרסת הדוס של התוכנה הקבצים שיטופלו יקבלו שמות דוס ולכן יש לעשות זאת רק עם קבצים שיש להם שמות קצרים. אפשר לכווץ תיקייה שלמה עם שמות ארוכים לקובץ אחד עם שם קצר.

ביצוע החיבור

לאחר שחיברנו בין שני המחשבים עם הכבל, נפעיל בשני המחשבים את תוכנת נורטון קומנדר ובתפריט FILE נבחר בחיבור LPT1. נעשה אותו דבר גם במחשב השני. במחשב אחד (זה שיותר נוח להפעיל ולצפות) נשאיר את ברירת המחדל למצב MASTER. למחשב השני נסמן את SLAVE. נלחץ פחות או יותר באותו זמן על לחצן LINK בשני המחשבים ואנו אמורים לראות חיבור. התוכנה העתיקה הזו עובדת אפילו ב- XP וב- 2000. משהו מדהים.

תוכנה יותר מודרנית היא WINDOWS COMMANDER . נתקין את התוכנה בשני המחשבים. נלחץ על תפריט NET. נבחר בשורה האחרונה PORT CONNECTION TO OTHER PC. נלחץ במחשב שפחות נוח לעבוד איתו על לחצן SERVER ובמחשב שיותר נוח לעבוד איתו על לחצן CLIENT (לפי הסדר שכתבתי) ויהיה חיבור.

בשתי תוכנות אלו נוכל להעתיק ולטפל בקבצים ותיקיות במבנה של סייר ווינדוס. 2 חלונות.

מקש F5  מעתיק קבצים מסומנים. לחיצה ימנית עם העכבר מסמנת קבצים.

 

אפשר להגדיר את שני המחשבים לעבוד במצב רשת עם כבל לפלינק.

אפשר להגדיר את שני המחשבים לעבוד במצב דמוי רשת עם פקודות דוס.

 

אמצעים נוספים:

 

צריבה על תקליטורים

לקנות צורב בעלות של 370 שקל. לקנות 10 מדיות בעוד 30 שקל. לצרוב את החומר על שני תקליטורים  וסגרת עניין. למדת לצרוב. יש לך מכשיר שימושי בהחלט וגם סיימת עם הגיבוי הספציפי הזה. דרוש לך שעה כדי ללמוד לצרוב נתונים פשוטים. עוד 20 דקות כדי לבצע את הצריבה ועוד 20 דקות כדי להעתיק את החומר הצרוב למחשב השני.

 

 

כבל USB

בעלות של 220 שקל בערך. בשני המחשבים צריך להיות חיבור USB לצורך הענין. את מקבלת תוכנה פשוטה. מעבר הנתונים אמור להיות הכי מהיר.

 

חיבור דיסקים קשיחים ישירות במחשב

אפשר גם להזמין טכנאי שיחבר לך את שני הדיסקים הקשיחים אחד לשני במחשב השני ויעתיק לך את החומר ישירות מהאחד לשני. זמן טכנאי משוערך: 120 שקל. זמן עבודה: שעה. (לחילופין אפשר לסחוב את שני המחשבים לחנות שיעשו לך את זה באותו מחיר).

 

במידה ואין במחשב כוננים נוספים (כגון צורב או כונן ZIP) אז החיבור יכול להיות על אותו כבל שבו מחובר הדיסק הקשיח הראשי מחברים את השני. דואגים שבשני יהיה ג'ימפור של SLAVE. את הג'ימפור עושים עם רכיבים זעירים שנקראים ג'מפרים. רכיב אחד כזה לפחות צריך להיות כבר מורכב בצורה כזו או אחרת על כל דיסק קשיח חדש.

על הדיסקים הקשיחים החדשים אמור להופיע רישום שאומר איך הג'מפר צריך להיות כדי שהדיסק יוגדר כ- SLAVE.

מחברים את כבל הנתונים עם הפס האדום מופנה לכיוון החיבור החשמלי.

לאחר ששני הדיסקים הקשיחים מורכבים ומג'ומפרים נפעיל את המחשב וניכנס לביוס. כניסה לביוס מתבצעת בלחיצה על DEL בהפעלת המחשב (במסך השחור מופיעה הודעה מתאימה למטה שמודיעה ללחוץ על DEL אם רוצים להיכנס לביוס) במחשבים מסוימים לוחצים על מקש F2 או מקשים אחרים לפי המוגדר בחוברת של לוח האם.

במסך הביוס אם לא מוגדר זיהוי אוטומטי של דיסק קשיח עלינו ללכת למקום שנקרא AUTODETECT HARDDISK.

במסך הראשון שיופיע אמור להופיע הדיסק הקשיח הראשי. נלחץ על 2. ו- ENTER. אח"כ אמור להופיע הדיסק הקשיח שחיברנו אליו כ- SLAVE. נלחץ גם כן על 2. אם מופיעה שורה עם אפסים אז הדיסק לא מזוהה. יכול להיות שהג'ימפור שלנו היה שגוי. נכבה את המחשב בלחיצה ארוכה על כפתור הכיבוי עד שיכבה וננסה לג'מפר מחדש את הדיסק הקשיח.

 

אם היו כוננים נוספים מחוברים ונאלצנו לחבר את הדיסק הקשיח לכונן אחד מלבד לC אזי יכול להיות שהוא יופיע כ- SLAVE אבל במסך הרביעי בזיהוי של הסימוס.

אם זה כך אז יופיעו לנו באמצע מסכים עם שורה של אפסים לגבי דיסקים קשיחים שלא מותקנים. ורק הראשון יהיה של C והאחרון יהיה של הדיסק הקשיח השני.

במסך של אפסים שלא מגדיר שום דיסק קשיח נלחץ רק ENTER.

 

לסיום נצא עם שמירת ההגדרות.

כעת נראה ב- "מחשב שלי" את שני הדיסקים הקשיחים ונוכל להעתיק חומר ישירות.

 

 

ICQ

אפשרות אחרונה ובהחלט לא מומלצת לכמות כזו של קבצים היא דרך האינטרנט

 

לכמויות יותר קטנות של מידע אפשר להשתמש באיי סי קיו.

 

משלוח קבצים דרך ICQ מתבצע כך:

השולח לוחץ על שם החבר שצריך להיות במצב ONLINE רגיל. מהתפריט שנפתח הוא בוחר FILE SEND FILE.

מחלון הקבצים שנפתח הוא מאתר את התיקייה עם הקבצים. אפשר לשלוח רק קבצים. לפיכך אם יש לנו תיקיות ותיקיות משנה רבות – כדאי לכווץ הכל לקובץ אחד.

אם יש לנו תיקיה אחת עם הרבה קבצים אז בתוך התיקייה הזו עושים קונטרול A וזה מסמן את כל הקבצים. אח"כ OPEN ובחלון הבא שנפתח לוחצים על SEND.

במחשב השני (המקבל) תופיע הודעה על קבלת קובץ מהשולח. לחיצה כפולה ונפתח חלון שיחה. נלחץ על ECCEPT. והקבצים אמורים להתחיל לזרום.

 

לעיתים כאשר מותקן אנטי וירוס מתקדם עם FIREWALL יש להגדיר את האייסי קיו כדי שידע שיש במחשב זה פיירוול. את זה עושים מתפריט MENU PREFERENCES ובוחרים ב- CONNECTIONS.

אח"כ לוחצים על כרטיסיית SERVER ומסמנים בשורה באמצע USING FIREWALL.

מאשרים וסוגרים את האייס יק יו בצורה מסודרת ומפעילים מחדש.

 

כעת האיי סי קיו הזה יוכל לקבל קבצים.