Make your own free website on Tripod.com

הדף עודכן ב‏יום חמישי 16 ינואר 2003

הערה כללית

תיקיית BURN היא המצאה שלי. כל אחד יכול להכין לו תיקייה להכנה לצריבות ולא חשוב השם שלה.

מה שאמרתי שלפני צריבה לצאת מכל התוכניות ומהאינטרנט זו המלצה. מחשבים חזקים ומתוחזקים יכולים בקלות לבצע צריבות גם בלי לצאת מתוכניות ומהאינטרנט.

 

צריבת DATA עם EASY CD CREATOR

הכנה לצריבה  (SESSION בודד ונעול)

1.      סגירת כל התוכניות הפעילות כולל שומר מסך ואנטי וירוס. ולהתנתק מהאינטרנט.

2.      לוודא שבוצע איחוי דיסק לאחרונה.

3.      הכנת תיקייה שבה מאוחסנים כל התיקיות ו/או הקבצים לצריבה. (אפשר להעתיק אותם מהמקור שלהם או להעביר אם הם פחות קריטיים). יש להכין גודל כולל לצריבה של עד 690 מגה אם זה SESSION בודד.

4.      כדאי ורצוי לתת לתיקיה הזו את אותו שם שניתן לתקליטור שבו נצרוב את תוכן התיקייה. השם יכול להיות באנגלית או בעברית.

5.      כדאי כבר לרשום בטוש על התקליטור המיועד לצריבה את שמו ותאריך הצריבה.

6.      פותחים את התיקייה לצריבה ומציגים את התיקיות ו/או הקבצים שמיועדים לצריבה שבתוכה. אם צריך מסמנים את כולם או את מה שמיועד.

7.      מכניסים את התקליטור לצריבה לתוך הצורב וממתינים שתוכנת הצריבה תופעל. אם לא מופעלת אפשר להפעיל ידנית בלחיצה כפולה על סמל התוכנה.

המדיות

חלק חשוב בצריבה הוא בחירת המדיה לצריבה. צורב חדש אמור להיות מסוגל לצרוב במהירות גבוהה על כל מדיה. בפועל נראה תוצאות קריאה שונות במדיות שונות. אני ממליץ תמיד לערוך ניסיונות עם המדיות הזולות ביותר. תמיד יש איזו רשת שיוצאת במבצע ל- 50 מדיות ב- 65 שקל. במידה ונתקלים בבעיות במהירויות הגבוהות אז אפשר להוריד מהירות עד שמגיעים למהירות שהתוצאות משביעות רצון.  רצוי להחזיק גם מספר קטן של מדיות יקרות יותר למקרה שרוצים צריבה בטוחה יותר ואיכותית יותר לתקליטור חשוב.

 

יש מדיות שמתאימות יותר לתקליטורי AUDIO. אולם אני הצלחתי לצרוב עם המדיות הזולות גם תקליטורי מוזיקה. גם כאן כמו בצריבת DATA הכל תלוי בטיב המילוי. אם יש לנו צריבה חשובה ואיכותית נבחר בתקליטור יותר איכותי. לצריבה חוזרת אני מעדיף תקליטורים זולים, ממילא הם נשרטים ומתבלים. חבל להשקיע בהם יותר מדי.

 

הצריבה

1.      גוררים את התיקיות ו/או הקבצים המיועדים לצריבה מתוך תיקיית הצריבה אל החלון השמאלי התחתון של תוכנת הצורב עם הלחצן השמאלי של העכבר.

2.      מוודאים שהגודל הכללי מותאם לגודל האפשרי לצריבה לפי הפס הלבן בחלק התחתי של התוכנה.

3.      במידה והגודל הכללי קטן מ- 500 מגה והצריבה אינה מאד חשובה ויהיו לנו נתונים נוספים מאותו סוג בקרוב, אפשר לשקול לצרוב בלי לנעול. בכל המקרים האחרים כדאי לנו לנעול את הסידי.

4.      רצוי לשנות את שם ברירת המחדל של התקליטור הנצרב לשם שמתאים לתוכנו. בד"כ זה יהיה אותו שם של התיקייה שבה היכנו את החומר לצריבה. אם מדובר בחומר שזהה לתוכן תקליטור מקורי כדאי שהשם יהיה השם המקורי של התקליטור.

5.      לוחצים על הלחצן האדום ובמידה ומדובר בצריבה קלה (פחות מאלף קבצים ותיקיות) בוחרים במהירות מקסימלית. מתאימים את המהירות לניסיון המצטבר מצריבות קודמות לנתונים זהים. בצורבים החדישים יש מהירויות שעדיין לא מוכרים מדיות מתאימות עבורן. אני ממליץ ללכת על חצי מהירות ממה שהמדיה מאפשרת. כיום המדיות כולן נותנות לפחות מהירות של 24. אז צריבה במהירות של 12 אמורה לצאת טוב בכל מדיה.

6.      במידה והחלטנו לנעול יהיה עלינו לסמן את תיבת הסימון של נעילת התקליטור בסיום הצריבה.

7.      כעת אנו מוכנים ללחוץ על OK והצריבה מתחילה. התוכנה תודיע לנו אם הנפח הכללי לצריבה אינו תואם לנפח הפנוי של התקליטור או על כל בעיה אחרת. במידה ואין הודעות הצריבה תתחיל בהקדם ונוכל לראות את סימון הזמן הנותר בחלק התחתון משמאל.

8.      בסיום הצריבה יכול להיות שתיפתח מגירת התקליטור לשניה ותיסגר. הצריבה תסתיים לאחר דקה נוספת.

הערה

תוכנת הצריבה NERO פועלת בצורה מאד דומה. אין לה מד זמן נותר והחלון שלה לא מחולק ל- 4 אלא לשנים. כמו EASY CD CREATOR  היא פותחת מנהל קבצים כדי לאפשר את איתור התיקייה שמכילה את הקבצים לצריבה. כל שאר הפעולות דומות בשתי התוכנות.

ישנם צורבים שלא מסוגלים לעבוד עם תוכנה אחת אלא רק עם השניה. יש גם בעיות בהתקנת EASY CD CREATOR ב- XP.

 

בדיקת הצריבה

1.      מייצרים תיקייה זמנית במקום כלשהו נוח לגישה  ומעתיקים את כל תוכן התקליטור מהכונן הרגיל (מוציאים את התקליטור הצרוב מהצורב ומעבירים לרגיל) אל התיקייה הזמנית. לוקחים זמן ומוודאים שאינו עולה על 15 דקות. צריבה טובה צריכה להיות מועתקת לדיסק הקשיח בפרק זמן של עד 10 דקות. מעל 15 דקות הצריבה אינה מוצלחת במיוחד.

2.      לאחר ביצוע ההעתקה ולאחר שפרק הזמן שבו הועתקו הקבצים הוא תקין נוכל למחוק את הקבצים והתיקיות שנצרבו מתיקיית הצריבה או שנעביר אותם לתיקיית "צרוב" ורק בסוף נמחק את כל תוכן "צרוב". כמו כן כדאי לנו לרוקן את התיקייה הזמנית שאליה העתקנו את החומר. לא נמהר למחוק נתונים חשובים מתיקיית הצריבה. אולם את תוכן התיקייה הזמנית כדאי תמיד למחוק.

 

צריבת SESSION נוסף

הערה

סשנים נוספים הם סיכון. כדאי למעט את צריבות הסשנים ובמידה ויש חומר חשוב שצרוב בתקליטור כדאי לגבות אותו לדיסק הקשיח לפני צריבת סשן נוסף. ורק לאחר שוידאנו שהצריבה עלה יפה (ראה בדיקה בסעיף הקודם) נמחק את הגיבוי שעשינו לסידי לפני הסשן.

 

במידה וצרבנו תקליטור ולא נעלנו אותו ויש בו מקום מספיק לצריבה נוספת אנחנו יכולים להשלים את הצריבה בפעם או פעמיים נוספות. הכל לפי כמות המקום והחומר המיועד לצריבה. כל SESSION נוסף גוזל 20 מגה חוץ מהנתונים.

1.      מכינים את החומר לצריבה כמו בפרק הראשון. כמות החומר תותאם למקום הפנוי בתקליטור הצרוב.

2.      מכניסים את הצרוב לצורב ומפעילים את התוכנה EASY CD CREATOR (תוכנת הצריבה).

3.      לוחצים על תפריט CD

4.      בוחרים בפקודה IMPORT SESSION.

5.      לוחצים על IMPORT SESSION

6.      ממתינים שהחומר הצרוב מופיע בחלון התחתון.

7.      אם אנחנו לא מתכוונים לערבב חומר ישן וחדש כדאי לעשות לחיצה כפולה בתיקייה הראשית של החומר הצרוב כדי להעלים את כל תיקיות המשנה.

8.      גוררים את החומר החדש לחלק הריק שמתחת לתיקייה הראשית.

9.      אפשר לשנות את השם לשם חדש.

10.  לוחצים על הכפתור האדום וכל השאר זהה כמו בפרק הקודם.

 

הערה

 

ב- NERO צריבת סשנים נוספים מתבצעת מהחלון הראשי שם בוחרים ב- CONTINUE MULTISESSION DISK GK  על מנת לצרוב המשך לדיסק צרוב חלקית. לאחר האישור נרו יקרא את תוכן הדיסק ויציג את הסשנים מתוכו. נאשר והוא יציג את תוכנו בחלון הצריבה בדיוק כמו EASY CD CREATOR.

 

 

צריבת תקליטור ממקורי

(סשן יחיד)

1.      סגירת כל התוכניות הפעילות כולל שומר מסך ואנטי וירוס. ולהתנתק מהאינטרנט.

2.      הכנסת התקליטור המקורי לכונן תקליטורים הרגיל. המתנה 20 שניות.

3.      פתיחת "המחשב שלי".

4.      לחיצה ימנית על שם התקליטור המקורי ו- "מאפיינים".

5.      קונטרול + C.

6.      יצירת תיקייה חדשה בתיקיית BURN. ניתן לה שם עם קונטרול + V (הדבקת השם המקורי).

7.      סימון כל הקבצים בתוך התקליטור המקורי וגרירתם עם לחצן ימני אל התיקייה החדשה ובחירה ב- "העתק לכאן".

8.      בסיום ההעתקה נוציא את התקליטור המקורי ונבצע לחיצה ימנית על התיקייה החדשה ו- "מאפיינים". נוודא שהגודל הכללי מתאים למקום הפנוי בתקליטור שמיועד לצריבה. כמו כן נחליט אם ננעל את התקליטור בצריבה.

9.      נפתח את התיקייה החדשה (לחיצה כפולה).

10.  נכניס תקליטור חדש לצורב.

11.  נמתין שתוכנת הצריבה תופעל לבד. אם לא נפעיל יידנית.

12.  נבחר בשורה DATA. (לחיצה בודדה).

13.  נשנה את שם התקליטור לצריבה בתוך החלון התחתון משמאל (לחיצה על השם ונכנסים למצב שינוי שם או F2). השם החדש יתקבל עם קונטרול + V. הדבקת השם שנמצא כבר בזיכרון.

14.  נלחץ בשורת המשימות על שם התיקייה הפתוחה ונביא אותה לקדמת המסך. נסמן את כל הקבצים והתיקיות שבה עם קונטרול + A.

15.  נגרור את אחד הקבצים או התיקיות המסומנים אל החלון השמאלי התחתון של תוכנת הצריבה (מתחת לשם התקליטור). ונמתין עד שהתכנה "תעכל" את כל הקבצים ותציג לנו בתחתית את פס גודל ונפח המקום הצפוי להיצרב.

16.  במידה והנפח מתאים (קטן מ- 700 מגה) לתקליטור המיועד לצריבה נלחץ על הלחצן האדום.

17.  במידה ואין לנו נסיון קודם רע עם הצריבה הזו ואין צורך להאט את מהירותה נשאיר את כל ההגדרות כפי שהן. במידה ויש לנעול (מומלץ) את התקליטור נסמן V בשורה התחתונה.

18.  נלחץ על OK ותתחיל הצריבה.

19.  בסיום הצריבה נסגור את כל חלונות התוכנה הפעילים ונבצע בדיקה לתקליטור הצרוב. (העתקת תוכן התקליטור החדש שנצרב כעת, מהכונן התקליטורים הרגיל, אל תיקייה זמנית, תוך כדי מדידת זמן ההעתקה)

 

 

צריבת COPY (שכפול) תקליטור

(מתאים גם לתקליטורי AUDIO)

1.      מכניסים תקליטור מקורי לכונן הרגיל (אם זה AUDIO או בעל הפעלה אוטומטית אפשר למנוע ממנו לפעול אם לוחצים על SHIFT כל זמן שעולה. אם כבר הופעל – לצאת ממנו.

2.      מכניסים תקליטור חדש לצריבה לצורב. תוכנת הצריבה צריכה להתחיל לעבוד אוטומטית. אם לא – נפעיל את התוכנה.

3.      נבחר באפשרות COPY

4.      בפעם הראשונה זה יארך יותר זמן כי התוכנה עושה בדיקת מהירויות (זה נכון לגבי פעם ראשונה גם לשיטות האחרות).

5.      בסיום כל הבדיקות יהיה חלון עם שני כוננים: הרגיל והצורב. בשניהם יהיה זיהוי והכל נראה תקין. נלחץ על COPY והשכפול יתחיל. בסיום נסגור את כל החלונות ונבצע בדיקה לתקליטור החדש כפי שכתוב בסעיף הבדיקה.

 

 

הערה כללית

 

בצריבות הרגילות יש לנו אפשרות לבטל את ביצוע TEST שהתוכנה עושה (הדמייה) לפני הצריבה. ככל שעולה בטחוננו בתוצאת הצריבה כך נוכל לוותר על בדיקות טרום צריבה ולהעלות את מהירות הצריבה. יש גם סימון כברירת מחדל לבדיקה של התוכנה לחומר הצרוב לאחר הצריבה. גם על זה ניתן לותר כי אנחנו מבצעים בדיקה עצמאית  (סעיף בדיקה בפרק זה).

מידע נוסף של כינרת על גיבויים כללייים

צריבת AUDIO

בנפרד משכפול דיסק AUDIO ניתן ליצר תקליטור למערכת הסטראו שלנו בעזרת המחשב והצורב.

מכינים תיקייה עם קבצי MP3 רצויים באיכות הכי גבוהה שאנו יכולים.

 

מכניסים מדיה לצריבה איכותית לצורב ומפעילים את תוכנת הצריבה.

 

לוחצים על האופציה AUDIO

 

כאשר יפתח לנו חלון קבצים נגרור אליו לצד השמאלי למטה את קבצי ה- MP3 אחד אחרי השני כדי לתת להם את הסדר הרצוי. או נסמן את כולם ונגרור אותם לחלון. כמון שאי אפשר לצרוב יותר מהכמות המוגבלת לדיסק מוזיקה. משהו כמו שעה וקצת.

זה יוצא בערך 15 עד 20 שירים באורך רגיל בממוצע.

בכל תוכנת צריבה יש את הסקלה שמיידעת אותנו על המקום הפנוי. לפי זה נדע אם אפשר לגרור עוד שירים או שמלאנו את הדיסק.

 

בד"כ הטרקים האחרונים בתקליטור כזה הם הבעייתיים ביותר. אם אפשר להימנע מלמלא דיסק כזה עד סופו זה יהיה יותר טוב.

 

כל שאר האלמנטים של הצריבה זהים לצריבת DATA.

 

הטענה המקובלת היא שצריבת AUDIO יותר בעייתית מצריבת DATA אז צריך להאט את המהירות. כיום אני כבר לא בטוח שזה נכון. מה שכן יש הרבה תופעות של צריבת AUDIO שהתקליטורים לא נשמעים במערכות חלשות. לשיפור הצריבה כדאי להשתמש בתקליטורים שמיועדים לצריבת AUDIO.

 

בהצלחה

צריבה עם NERO

העקרונות הבסיסיים שדוברו בתחילת פרק זה נכונים לגבי כל תוכנת צריבה. נרו ידועה באיכות הצריבות שלה ויש לה גם תכונה נוספת חשובה: היכולת לצרוב OVERBURN דהיינו לצרוב מעבר ל- 700 מגה הסטנדרטיים. כיום אפשר כבר לצרוב עד 900 מגה בדיסק מיוחד.

התחלת כל צריבה עם נרו

כאשר מפעילים את נרו לראשונה מופעל אשף הצריבה. בפרק זה לא נדון בצריבה באמצעות האשף. לפיכך נבטל את האשף. נלחץ על לחצן CLOSE  WIZARD והאשף יסגר. נוכל תמיד לחזור ולהפעיל אותו מהחלון הראשון שנפתח כאשר נפעיל את נרו. הלחצן השלישי מימין הוא WIZARD.

לאחר סגירת האשף אנו מגיעים לחלון בחירת הצריבה הרגיל. לשונית MULTYSESSION פתוחה ומשמאל אייקון CDROM ISO מסומן.

בחלון זה אנו רואים 3 אפשרויות:

START MULTYSESSIO

CONTINUE MULTYSESSION

NO MULTYSESSION

 

הראשונה מדברת על צריבה של תקליטור חדש שאותו לא ננעל בסוף.

השניה מדברת על צריבה של תקליטור בלתי נעול שאליו אנו מוסיפים צריבה נוספת.

השלישית מדברת על צריבה ונעילה. למעשה אין הבדל בין הראשונה והשלישית בחלק הזה כי ממילא ברגע הקריטי לפני ביצוע הצריבה אנו קובעים אם לנעול או לא.

 

כפי שהסברנו בתחילת הפרק על צריבות בכלל, הצריבה הפשוטה ביותר מבחינת הצורב והמדיה היא צריבה חדשה, שלמה ונעולה של נתונים. לא שיכפול, לא אודיו ולא סשנים.

אנחנו יכולים לבחור באפשרות הראשונה או השלישית לצורך הדוגמא הזו.

נלחץ על NEW ונכנס לחלון בחירת הקבצים.

בעיית העברית בנרו

נרו אינו תומך בעברית כברירת מחדל. עם כניסה לחלון הקבצים נראה בצד הימני שלו את הקבצים והתיקיות שלנו ששמותיהם בעברית – כג'יבריש.

דבר ראשון עלינו לתקן את הבעיה הזו.

נלחץ על FILE ועל PREFERENCES – ונבחר בלשונית LANGUAGE

 

 

כעת נלחץ על לחצן CHOOSE FONT במרכז ונעבור לחלון בחירת פונט.

 

כעת נבחר בחלונית SCRIPT (למטה) את השפה HEBREW.

אני ממליץ גם לבחור FONT בשם CORRIER. אבל זו סתם העדפה שלי לגופן שמסתדר טוב בכל מצב.

אני מניח שהעברית תעבוד טוב גם בגופנים אחרים.

נלחץ על OK ו- OK ונחזור לחלון הצריבה של הקבצים.

כעת נראה את השמות בעברית כמו שצריך.

צריבת DATA בנרו – סשן בודד ונעול

בחלון הראשון של הפעלת נרו ללא אשף בחרנו בלשונית MULTYSESSION את האפשרות השלישית NO MULTYSESSION ולחצנו על NEW.

נכנסנו לחלון הוספת הקבצים של התוכנה. מימין אנו רואים מנהל קבצים ומשמאל את חלון הקבצים שיצרבו.

לפי השיטה שלי, אני מעדיף להכין מראש תיקיה עם הקבצים והתיקיות לצריבה. מסמן את הכל וגורר לחלון השמאלי.

כמובן שניתן להשתמש בחלון מנהל הקבצים של נרו ולאתר מכאן את הקבצים והתיקיות לצריבה ולגרור אותם לתוך החלון השמאלי.

 

בדוגמא הזו הכנתי קבצים ותיקיות לצריבה. סימנתי את מה שרציתי ורק צריך לגרור לחלון השמאלי.

לאחר הגרירה נראה בסקלה למטה פס כחול שמסמן את כמות הקבצים והתיקיות במגה (משוערך).

תמיד אם זה מעט מדי אפשר להוסיף עוד נתונים לצריבה.

רצוי גם להקליד שם במקום המילה NEW שמופיעה בפינה השמאלית למעלה (שם התקליטור הצרוב).

לבסוף כאשר הכל מוכן, נלחץ על הלחצן האדום לצריבה.

יפתח לנו חלון עם מאפייני צריבה.

ברירת המחדל תהיה מהירות צריבה מקסימלית (לפי איכות המדיה ומהירות הצורב) , לא נעילה של הדיסק אבל נעילה של סשן וכל הבדיקות האפשריות מסומנות.

לחסרי הנסיון בינינו עדיף להישאר במצב ברירת המחדל ולא לשנות.

 

לאחר שלוחצים על WRITE מתחילה הצריבה אלא אם נרו מזהה תקלות ובעיות בקבצים. זה יכול להיות שמות ארוכים או תיקיות מקוננות יותר מדי. בעיקרון ראיתי שלנרו יש יותר מגבלות בנושאים אלו מאשר לאיזי סידי קריאטור. ועוד נקודה מעניינת ששמתי לב אליה שתקליטורים לא נעולים מנרו ניתנים להמשך צריבה באיזי סידי קריאטור אבל פחות סיכוי ההיפך. בקיצור, נרו, עם כל היתרונות שלו הוא יותר מוגבל בנושאים הכלליים מאשר איזי סידי קריאטור.

 

עם סיום הצריבה תופיע הודעה שהצריבה הסתיימה בהצלחה. במצב ברירת המחדל התקליטור הצרוב יוצא החוצה לאחר הצריבה. אפשר לבטל את האופציה הזו בהגדרות.

 

צריבת אודיו בנרו

מכינים תיקיה עם קבצי MP3 או WAV רצויים. מכניסים מדיה ריקה לצורב ומפעילים את נרו.

אני תמיד מעדיף לפתוח את התיקייה עם הקבצים לפני הצריבה. אחרים מעדיפים לאתר את הקבצים מתוך מנהל הקבצים של נרו.

בהפעלה של נרו (ללא אשף כבר) לוחצים על האייקון משמאל בשם AUDIO בחלון המרכזי מקלידים את שם התקליטור.

 

נשים לב שאנחנו בלשונית  AUDIO CD  ונלחץ על NEW

חלון הקבצים לצריבה יפתח. נעבור לתיקיית הקבצים שהכנו קודם. נסמן את הקבצים (במקרה הנוכחי – 3 קבצים) ונגרור אותם אל תוך החלון השמאלי.

 

 

כל מה שנותר לעשות כעת הוא ללחוץ על לחצן הצריבה בנרו

 

נקבע את המהירות הרצויה לנו, נסמן את הבדיקות הרצויות לנו. אם אנחנו כבר מנוסים בצריבות מהסוג הזה ובמהירות הזו ובמדיה הזו אנחנו יכולים לוותר על הבדיקות ולבקש רק צריבה ונעילה (בתמונה זה לא נעול – FINALIZE CD לא מסומן)

בגמר הצריבה תופיע הודעה על סיום בהצלחה. אפשר להוציא את התקליטור ולרשום עליו את תוכנו ותאריך הצריבה ולהאזין לו במערכת סטראו.